Taimin keskustelut

Topic-icon SSRI-lääke vei seksuaalisuuden

Lisää
3 vuotta 3 kuukautta sitten #1 : pakuri
Hei, täällä entinen masentuja. Nykyinen lääkkeen aiheuttaman tilan ahdistama ihmispuoli.

Minulle on päässyt käymään niin kurjasti, että pitkään syömäni Sertralin vei seksihalut kokonaan mennessään. Lääke määrättiin minulle vuoden 2009 lopulla ja söin sitä viime marraskuun alkuun saakka, kunnes lopetin sen (olin laskenut annosta hiljalleen). Välissä oli taukoa lääkkeestä noin puoli vuotta alkaen vuoden 2013 syksynä, päättyen vuoden 2014 kevääseen. Aloitin lääkkeen uudestaan tuolloin, koska olin psyykkisesti heikossa kunnossa, mikä johtui mitä ilmeisemmin lääkkeen vieroitusoireista. Libido katosi tuon välitauon alkumetreillä, eikä korjaantunut enää ollenkaan, kun aloitin lääkkeen uudestaan, eli olen ollut tässä tilassa melkolailla puolitoista vuotta. Tunne-elämä on muiltakin osin varsin suppeaa nykyään ja mimmien kanssa juttelukin tuntuu lähinnä höpöttämiseltä harmaalle seinälle. Tämä tila on varsin hajottava, kun ottaa huomioon, että olen 26-vuotias perusterve mies, jonka elämään tuskin tällaiset vaivat tyypillisesti kuuluisivat.

Onko jollakin kokemusta vastaavasta asiasta ja onko tietoa, miten asiaa voisi korjata?

Kirjaudu tai Rekisteröidy liittyäksesi keskusteluun.

Lisää
3 vuotta 2 kuukautta sitten #2 : pakuri
Tässä muuten Aku Kopakkalan artikkeli aiheesta. Hyvä, että joku uskaltaa puhua asiasta.

akukopakkala.fi/seksi-rakkaus-ja-masennuslaakkeet/

Kirjaudu tai Rekisteröidy liittyäksesi keskusteluun.

  • masentunut
  • masentunut hahmo
  • Vieras
  • Vieras
3 vuotta 2 kuukautta sitten #3 : masentunut
Replied by masentunut on topic SSRI-lääke vei seksuaalisuuden
Mielestäni masennus itsessään vei minulta lähes kaiken mielihyvän tuntemukset myös seksihalut/kyvyt. Toki, en lääkkeiden vaikutusta voi vähätellä, kyllä niillä oma osuutensa varmaan on.
No lopputulos on kuitenkin siinä mielessä huono etten halua seksuaaliseen kanssakäymiseen ja sinkkuseksissäkin orgasmin saaminen on lähestulkoon mahdoton.
Tilanteeni on ollut tällä tasolla jo reippaat kymmenen vuotta, suhtaudun asiaan nykyään hirteishuumorilla, toki tämä asia vaivaa mieltä, mitä enemmän sitä pohtii.

Kirjaudu tai Rekisteröidy liittyäksesi keskusteluun.

Lisää
3 vuotta 2 kuukautta sitten #4 : pakuri
Valitettava tilanne sinullakin. :(

Omalla kohdallani tiedostan, ettei kyse enää ole masennuksesta. Lisäksi muut tunne-elämän häiriöt osoittavat sen, etten ole enää entiseni. Kun kärsin masennuksesta, pystyin kyllä itkemään ja empatisoimaan normaalin tapaan. Vaikka masennus itsessäänkin heikentää seksihaluja, minulla niitä oli kyllä vielä silloinkin. Myös kauniit naiset piristivät mieltä kummasti. Nykyään ei tosissaan tapahdu mitään reaktiota. Viimeiset kerrat, kun olen harrastanut seksiä, olen enemmänkin ajautunut tilanteeseen sen sijaan, että halut olisivat minua siihen vieneet. Seksi taas ei ole enää tuntunut miltään ja orgasmi on täysin mielihyvätön. En myöskään saa mielihyvää enää mistään. Masentuneelta tottakai kuulostaa, mutta uskokaa pois, että olen sen alan asiantuntija. Silloin sitä sai edes jostain. Nyt edes päihteet eivät muuta oloa edes hetkeksikään paremmaksi. Siksi luovuin niistäkin. Eli kaikki, minkä pitäisi aiheuttaa dopamiiniryöppy, jättää kymläksi.

Eikö tosiaan kenelläkään ole kokemusta paranemisesta? Vaivahan tunnetaan nimellä PSSD, eli Post ssri sexual dysfunction.

Kirjaudu tai Rekisteröidy liittyäksesi keskusteluun.

Lisää
3 vuotta 2 kuukautta sitten #5 : ww81
Hei!
Ymmärrän tuskasi Pakuri, itseasiassa erittäin hyvin. Tiedän sen ahdistuksen ja epätoivon, mikä seuraa mielialalääkkeiden aiheuttamasta seksuaalisesta sivuvaikutuksesta. Olen itse pitkän linjan sairastaja. 2005 eteenpäin minua lääkittiin SSRI-lääkkeillä: Paroksetiini, Cipralex. Näistä sain em. sivuvaikutuksia kuten orgasmin lähes täydellisen katoamisen sekä halujen vähenemisen. Mirtatzapin taas ei aiheuttanut näitä ongelmia, mutta ei siinä juuri mitään tehoa ollutkaan. Kuten ei juurikaan serotoniinin takaisin oton estäjissä.

No 2011 sain bipolaarisen mielialahäiriön diagnoosin. Ja taas neuroleptistä pamahti seksuaaliset sivuvaikutukset. Silloin aloin etsimään jotain ratkaisua tähän asiaan, olihan minulla luvassa loppuiän lääkitys. Todella vaikea tilanne siis. Nyt päästäänkin itse asiaan!

Löysin netistä tietoa kuinka Amerikassa hoidetaan näitä asioita, lähinnä Prozacin kanssa, mutta ajattelin sen pätevän myös neurolepteihin, kuten Seroqueliin. Sellainen ahdistuslääke kuin Aksilon/Buspiron lääkeaineenaan buspironi tai vaihtoehtoisesti masennuslääke Voxra lääkeaineenaan bupropioni ovat saaneet hyvää aikaan tällä sektorilla. Itseasiassa tulokset ovat olleet huomattavia.

Itseasiassa Voxraa, joka kuitenkin on Suomessa kohtuu harvinainen, käytetään tupakoinnin lopettamiseen ja masennuslääkkeenä. Itse en ole kokeillut sitä, koska se on stimuloiva ja ei sovellu kaksisuuntaiseen. Mutta Anksilon toimi minulla samantien. Se vaikuttaa serotonireseptoriin 5ht1a ja siten vaikuttaa päinvastoin näiden mielialalääkkeiden kanssa.

Kaikki lääkärit lukuunottamatta sitä yhtä, jonka etsin ja löysin Kuopiosta, professori Koponen, ovat painaneet nämä ongelmat villaisella tai ikävällä tavalla. Koponen on kirjoittanut tästä aihepiirestä myös Suomeksi.

Toivottavasti sinä saat ongelmasi ratkaistua vaikka sitten kokeilemalla näitä lääkkeitä. Itse syön Anksilonia 10mg+10mg päivässä.

Kevätterveisin ww81!

Kirjaudu tai Rekisteröidy liittyäksesi keskusteluun.

Lisää
3 vuotta 2 kuukautta sitten #6 : pakuri

ww81 kirjoitti: Hei!
Ymmärrän tuskasi Pakuri, itseasiassa erittäin hyvin. Tiedän sen ahdistuksen ja epätoivon, mikä seuraa mielialalääkkeiden aiheuttamasta seksuaalisesta sivuvaikutuksesta. Olen itse pitkän linjan sairastaja. 2005 eteenpäin minua lääkittiin SSRI-lääkkeillä: Paroksetiini, Cipralex. Näistä sain em. sivuvaikutuksia kuten orgasmin lähes täydellisen katoamisen sekä halujen vähenemisen. Mirtatzapin taas ei aiheuttanut näitä ongelmia, mutta ei siinä juuri mitään tehoa ollutkaan. Kuten ei juurikaan serotoniinin takaisin oton estäjissä.

No 2011 sain bipolaarisen mielialahäiriön diagnoosin. Ja taas neuroleptistä pamahti seksuaaliset sivuvaikutukset. Silloin aloin etsimään jotain ratkaisua tähän asiaan, olihan minulla luvassa loppuiän lääkitys. Todella vaikea tilanne siis. Nyt päästäänkin itse asiaan!

Löysin netistä tietoa kuinka Amerikassa hoidetaan näitä asioita, lähinnä Prozacin kanssa, mutta ajattelin sen pätevän myös neurolepteihin, kuten Seroqueliin. Sellainen ahdistuslääke kuin Aksilon/Buspiron lääkeaineenaan buspironi tai vaihtoehtoisesti masennuslääke Voxra lääkeaineenaan bupropioni ovat saaneet hyvää aikaan tällä sektorilla. Itseasiassa tulokset ovat olleet huomattavia.

Itseasiassa Voxraa, joka kuitenkin on Suomessa kohtuu harvinainen, käytetään tupakoinnin lopettamiseen ja masennuslääkkeenä. Itse en ole kokeillut sitä, koska se on stimuloiva ja ei sovellu kaksisuuntaiseen. Mutta Anksilon toimi minulla samantien. Se vaikuttaa serotonireseptoriin 5ht1a ja siten vaikuttaa päinvastoin näiden mielialalääkkeiden kanssa.

Kaikki lääkärit lukuunottamatta sitä yhtä, jonka etsin ja löysin Kuopiosta, professori Koponen, ovat painaneet nämä ongelmat villaisella tai ikävällä tavalla. Koponen on kirjoittanut tästä aihepiirestä myös Suomeksi.

Toivottavasti sinä saat ongelmasi ratkaistua vaikka sitten kokeilemalla näitä lääkkeitä. Itse syön Anksilonia 10mg+10mg päivässä.

Kevätterveisin ww81!


Hei kiitoksia toivoa antavasta vastauksesta ja onnea seksuaalisen parantumisen johdosta! Varmasti TODELLA helpottava fiilis. :)

Olen tuosta Bupropionista kuullut aiemminkin, mutta olen kuullut siitä myös sen, että se saattaa aiheuttaa aivan saman ongelman kuin ssri-lääkitys, vaikka vaikutusmekanismi on eri.

Busprironista olen kuullut kanssa, että joillakin ihmisillä se on toiminut, tosin suomalaista näyttöä asiasta en ole löytänyt ja näin ollen myös tätä kautta on mennyt usko siihen, että joku suomalainen lääkäri ottaisi vaivan vakavasti, kun en ole nähnyt näyttöä tämän lääkkeen määräämisestä vaivan hoitoon Suomessa. Täytyy siis ottaa selvyyttä, josko löytäisin professori Koposen yhteystietoja netin kautta.

Kysyisin vielä, tiedätkö sopiiko ko. lääke, kun kärsii ssri-lääkkeiden vieroitusoireista? Lopetin nimittäin lääkityksen viime marraskuussa, mutta vieroitusoireet tuntuvat pysyvän ainakin vielä toistaiseksi. Terveyskeskuslääkäreiden asenne "kyllä kuukaudessa helpottaa" on vieroitusprosesissa olevan näkökulmasta vähättelyä potenssiin tuhat! :angry:

Kirjaudu tai Rekisteröidy liittyäksesi keskusteluun.

Toteutus: Kunena foorumi